O blogu

Czym są orchideas? Poza wybrzmiewającym pretensjonalnie połączeniem kwiatów i myśli, czy szumniej, natury i kultury, oraz symbolicznym zniesieniem ich odrębności, jest coś jeszcze.

Spór o budowę autostrady przez Dolinę Rozpudy był pierwszym wydarzeniem, które uświadomiło mi (a miałam wtedy lat niespełna dziesięć) że świat, w którym żyjemy, nie jest taki na zawsze. Akurat Rozpudę udało się ostatecznie ocalić, ale do dziś pozostaje dla mnie symbolem tej świadomości. Niedawno, uczestnicząc w zajęciach z ochrony przyrody, dowiedziałam się że tym, co ostatecznie zatrzymało budowę autostrady, był jeden z gatunków storczyka, a dokładnie Miodokwiat krzyżowy, którego Dolina Rozpudy jest jedynym stanowiskiem występowania w Polsce. Wystarczyła jedna orchidea, aby dało się przeprowadzić drogę inaczej.

Poszukiwanie takich dróg uznaję za kluczowe wyzwanie, przed którym jako ludzkość dzisiaj stoimy. Negacja naszej uprzywilejowanej pozycji w obliczu kryzysu klimatycznego i nawarstwiających się problemów takich jak bieda, wyczerpujące się zasoby czy skażenie środowiska, jest nam szczególnie potrzebna.

Tej potrzebie chciałabym poświęcić tego bloga, na którym znajdą się teksty, komentarze, projekty, analizy, opisy podróży i doświadczeń.

Za inspiracje, energię i niezmierzone wsparcie dziękuję Maćkowi